Oivalluksesta Lisää Työhyvinvointia
Ravintola Denniksessä Turussa eletään kiireistä viikkoa. Suositussa ravintolassa riittää asiakkaita arkenakin, ja viikonloppua kohti vauhti sen kuin kasvaa. Tulevaa viikonloppua varten varastossa odottaa kymmenen pahvilaatikollista lautasliinoja – taittelemattomina. Jotta kattaus on ravintolan ilmeen mukainen, jokainen liina on taiteltava tietyllä tavalla ennen pöydälle asettamista. Voi sitä taitteluun kuluvan ajan määrää! Yksitoikkoinen, katteeton työ syö sekä motivaatiota että aikaa ja rahaa.
Mutta hetkinen. On tapahtunut ihme! Tällä kertaa laatikoissa odottaakin valmiiksi taitellut, Denniksen brändille profiloidut servietit. Hopsista vaan, ne löytävät tiensä kattaukseen.
– Kattaminen käy nykyään paljon sujuvammin. Tämä on ollut työntekijöille äärimmäisen mieluinen muutos, kiittelee ravintolaketjun aluepäällikkö Susanna Helander.
Enemmän aikaa asiakkaiden huomioimiselle
Silkasta taikavoimasta ei asia sentään ratkennut, vaikka lopputulos onkin maagisen hyvä. Uuden kattausratkaisun taustalla on Denniksen ja Fiblonin vuosi sitten uudelleen alkanut yhteistyö. Aikasyöpöksi tunnistettu lautasliinojen viikkaus innoitti ottamaan yhteyttä kattausratkaisujen asiantuntijaan.
– Fiblonin kanssa yhteistyössä kehittämämme uusi kattausratkaisu säästää aikaa yhden työvuoron verran viikkoa kohden. Aiemmin yhden lautasliinalaatikollisen viikkaus vei noin 20 minuuttia, ja serviettejä voi kulua kiireisinä päivinä peräti kolme laatikollista. Viikonloppuja varten valmiita serviettejä piti taitella ennakkoon moninkertainen määrä, Helander luonnehtii.

Syystäkin henkilökunta myhäilee nykyään tyytyväisenä kattauksia tehdessään. Työläästä ja turhasta työvaiheesta päästiin eroon. Aivan jokainen käyttää mieluummin aikansa tehden työtä, jolla on merkitystä.
– Kustannuksia pohdittaessa on syytä huomioida kokonaiskuva. Lautasliinojen viikkaaminen vie kallisarvoista aikaa lisämyynniltä ja asiakkaiden huomioimiselta. Nämä ovat juuri sellaisia viisaita valintoja, joiden perään Fiblonilla kuulutamme. Me jeesaamme asiakasta menestymään, Fiblonin asiakaskokemuspäällikkö Tuulia Ekberg iloitsee.
